-- Genel, Javascript

Phaser Nedir?

Phaser hızlı, eğlenceli ve ücretsiz açık kaynak HTML5 oyun geliştirme altyapısı (framework). Photon Storm şirketi tarafından Pixi.js üzerine kurulu olarak geliştirilektedir. Bu dökümanın hazırlandığı sırada en son çıkan 2.4.4 numaralı kararlı sürüm (stabil versiyon). Dolayısıyla tüm anlatılarda bu versiyon geçerli olacaktır.

phaser-game

Webgl & Canvas (İşleyiciler)

Phaser, Canvas ve WebGL işleyicilerini kullanır, tarayıcı desteğine göre ek bir tanımlama yapılmadığı sürece otomatik olarak hangi işleyiciyi kullanacağını kendi belirler. İşleyicinin otomatik olarak belirlenmesi masaüstü ve mobil platformlar için hızı işlem yapmaya olanak sağlar. Phaser Pixi.js altyapısını kullanmaktadır.

Preloader (Ön Yükleme)

Oyunda kullanılacak tüm metaryallerin son derece basit bir şekilde ön yüklemesini yapacak şekilde tasarlanmıştır. Resimler, Sesler, Sprite Sayfaları, Tilemaps, JSON, XML verileri preloader ile otomatik olarak yüklenerek, oyunda çağırıldığı bölümde kullanılmak üzere hazır olarak bekletilir.

phaser-preloader

Physics (Fizik Motoru)

Phaser ile birlikte dahili olarak 3 fizik motoru bulunmaktadır. Arkade Fizik Motoru (Arcade Physics), düşük enerjili cihazlar için mükemmel, son derece hafif bir AABB (Axis Aligned Bounding Box) kütüphanesi. Ninja ve P2 Fizik Motoru (Ninja Physics) gelişmiş tile ve p2.js desteği, vücut esneme sistemi ve gelişmiş poligon desteği bulunmaktadır.

phaser-physics

Sprites (Grafikler)

Sprite oyunlar için aranan kan! Sprite’ları taşıyın, hareket kazandırın, boyayın, doku ekleyin, çarpıştırın.

Sprite’larda tam event desteği bulunmaktadır. Tıklama, taşıma, sürükleme, kitlenme ve fazlası…

phaser-sprites

Groups (Gruplar)

Phaser ile farklı nesneleri tek bir grupta birleştirebilir. Animasyonlar yaratabilirsiniz. Tekrarlayan nesneler için sürekli olarak tekrar nesne yaratmak yerine grup oluşturabilirsiniz.

phaser-groups

Animation (Animasyon)

Phaser klasik Sprite sayfalarını, doku paketleyicilerini (Texture Packer) Flash CS6/CC JSON dosyalarını (hash ve array formatlarını), Starling XML dosyalarını desteklemektedir. Tüm bunları kullanarak kolayca animasyonlar oluşturabilirsiniz.

phaser-animation

Particles (Parçacıklar)

Eğlenceli arkade parçacık efektlerini kolayca oluşturmaya olanak sağlayan yerleşik bir yapıya sahiptir. Patlamalar, akışkan efekler, yağmur ve yangın efektleri oluşturun.

phaser-particles

Camera (Kamera)

Phaser içerisinde yerleşik bir camera yapısı bulunmaktadır. Nesneleri oyun içinde herhangi bir yere konuma ekleyebilir ve nesnelere bakmak için güçlü bir kamera erişimi yapılabilir.

phaser-camera

Input (Komut Girişi)

Fare, klavye ve tablet, telefon gibi mobil dokunmatik cihazlar için gelişmiş input (komut girişi) desteği phaser içinde tam olarak sağlanmaktadır.

phaser-input

Sound (Ses)

Phaser Web Audio ve eski HTML Audio desteği bulunmaktadır. Ses sprite paketlerini, ses efeklerini, loop kayıtlarını kolayca oynatabilirsiniz.

phaser-sound

Tilemaps (Nesne Haritası)

Phaser ile bir kaç satır kod ile tilemaps (nesne haritası) yükleyebilir ve kolayca çarpıştırma ve render işlemlerini yapabilirsiniz. CSV ile tilemap yükleme işlemlerini kolayca yapabilir güçlü işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

phaser-tilemaps

Device Scaling (Aygıt Ölçekleme)

Gelişmiş Aygıt Ölçekleme desteği Phaser ile yerleşik olarak bulunmaktadır. Tüm cihazlar için ekran boyutlarını algılayabilir ya da tam ekran yaparak konforlu bir oyun deneyimi sunabilirisniz.

phaser-device-scaling

Plugin System (Eklenti Sistemi)

Phaser içerinde kendi eklentilerini geliştirmenizi ve kolayca kullanmanızı sağlayacak eklenti (plugin) sistemi bulunmaktadır.

phaser-plugin

Mobile Browser (Mobil Tarayıcı)

Phaser özellikle mobil tarayıcılar için tasarlanmıştır. Dolayısıyla yeni nesil tablet ve dokunmadik mobil cihazlar için tarayıcı üzerinde çalışacak oyunlar tasarlayabilirsiniz.