-- Genel, Linux

Ücretsiz SSL Sertifikaları

Let’s Encrypt

Bazı durumlarda veri güvenliği için SSL (Secure Sockets Layer) kullanmak gerekebiliyor. Özellikle sanal pos işlemlerinde bankalar tarafından kullanımı zorunlu kılınıyor. Facebook için oyun geliştiriyorsanız iframe çalışan uygulamalarda sitenizde SSL sertifikası bulunması gerekiyor.

Piyasada yüzlerce ücretli ve bir kaç ücretsiz (free) SSL sertifikası alternatifi bulmak mümkün. Şuana kadar benim karşılaştığım kurulumu en hızlı olan seçenek Let’s Encrypt.Üstelik tamemn ücretsiz. Bu hizmetin en güzel tarafı bir kaç komutla web siteniz için ücretsiz SSL sertifikasını kullanıma hazır hale geliyor. Genelde ComodoSSL tercih ediyorum. Sıkıcı kurulum prosedürleri var. Aynı düzeyde sertifikayı bir kaç komutla kullanmak daha cazip hale geliyor.

sudo apt-get install lets-encrypt

$ lets-encrypt alanadi.com

 

Let’s Encrypt SSL sertifikaları şimdilik maksimum 3 aylık oluşturulabiliyor. Ancak cron job (zamanlanmış görev) oluşturarak tek komut ile ücretsiz olarak tekrar yenilemek mümkün.

0 1 * * * letsencrypt renew

Crontab nedir?

 

Vesta panel kullananlar için.

https://github.com/interbrite/letsencrypt-vesta

 

Kimler kullanıyor;

Envato Network’ünde bulunan Themeforest.net, Codecanyon,  Graphicriver gibi siteler tarafından kullanıyor.

envata-lets-ssl

 

Diğer Alternafifler

Start SSL

Henüz kullanma fırsatım olmadı. İncelemeyi daha sonra yapacağım.

https://www.startssl.com/

Wosign SSL

3 yıl kullanabileceğiniz SSL sertifikası oluşturmanız mümkün. Ayrıntı incelemedim ancak bir sitem için Woosign SSL kullanma fırsatım oldu.  SSL oluşturmayla ilgili bazı bölümler Çince. Google Translate ile çeviri yaparak zorlanmadan SSL oluşturmayı başardım. Detaylı inceleme fırsatım olursa ayrıntıları paylaşacağım.

https://buy.wosign.com/free/