-- Genel, Linux, Windows

WinSCP Grafik Arayüzlü SSH

WinSCP Nedir?

WinSCP  (Windows Secure Copy) ücretsiz ve açık kaynak kodlu SFTP, FTP, SCP, WebDAV istemcisi.  İşlemler SSH üzerinden gerçekleştiği için oldukça güvenli. PuTTY tarzı programlarda (CLI) komut satırında gerçekleştirdiğiniz işlemlerinin tamamını grafik arayüzüne sahip bu programda yapabilirsiniz. WinSCP aynı zamanda FTP istemcisi olarak da kullanabilirsiniz.

Sunucu üzerinde sık yaptığınız dosya düzenleme ve transfer işlemleri için oldukça işlevsel ve güvenli. SSH ile dosyaları listelemeye kıyasla tüm dosyalarınızı ve klasörlerinizi derli toplu görebiliyorsunuz. Uzun yıllardır kullandığım bir program olduğu için tavsiye ediyorum. Web tabanlı dosya yöneticilerine güvenlik açıkları nedeniyle pek güvenemiyorum.

İpucu!

Program içerisinde faklı bağlantı protokolleri mevcut. Eğer SFTP üzerinden bağlantı kurar ve içi dolu klasör silmeye çalışırsanız oldukça yavaş silecektir. Bu tür işlemlerde SCP bağlantısını tavsiye ediyorum.

WinSCP ile sunucunuzda tüm dosya ve klasörleri kolayca yönetebilirsiniz. En sevdiğim özelliği; birden fazla sunucuya sahipseniz sunucularınızı kayıt edip kolayca bağlantı kurabilirsiniz.

PuTTY programını da sık sık kullanıyorsanız program içerisinde kısayol tanımlayarak tek tuşla PuTTY programını çalıştırabilirsiniz.

winscp-sites

WinSCP İndir

Kurulum gerektirmeyen portable sürümünü tavsiye ediyorum.

https://winscp.net/eng/download.php

 

Türkçe dil desteği için;

https://winscp.net/eng/translations.php

winscp

 

Diğer ekran görüntülerini aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

https://winscp.net/eng/docs/screenshots